O nás

Něco málo o historii oddílu

Oddíl judo Doly Kladno, Judo Sparta Doly Kladno, Judo klub N62 Kladno  -  tak jsme se jmenovali od vzniku oddílu, který se datuje rokem 1962. To znamená, že rok 2021 je rokem, kdy klub "oslavuje" 59 let své úspěšné činnosti.

Tehdy osmnáctiletý nadšenec do juda Václav Novák se  v roce 1959 seznámil s tímto krásným sportem na učilišti v Pardubicích. Po návratu do Kladna kývl na výzvu tehdejšího předsedy TJ Doly Kladno Ing. Jiřího Suchého aby založil oddíl judo v Kladně. Domluvil se s kamarádem Václavem Kubíčkem, který přičichl k judu na učilišti v Lovosicích a šli do toho. Postupem času, jak to tak bývá, zůstal na všechno jen ten nejzarytější do juda - Václav Novák. Začínal jako trenér amatér a svojí pílí se vypracoval až na profesionálního trenéra 1.třídy - absolventa trenérské školy UK FTVS v Praze. Svoje zkušenosti předával svým svěřencům nejen v oddíle, ale i na Sportovním gymnáziu v Kladně, kde úspěšně působil 22 let a za tuto dobu vychoval mnoho reprezentantů a mistrů rebubliky.

V sedmapadesátileté historii oddílu se vždy věnovala péče především mládeži a to trvá dodnes. Vyjmenování všech úspěchů členů oddílu by zabralo mnoho stránek. V oddíle vyrostlo nejen po sportovní stránce mnoho úspěšných judistů mistrů ČSSR i ČR a reprezentantů. Např. Ladislav Hrabě, bratři František a Josef Varhulíkovi  z těch nejmladších Radek Voňavka a mnoho dalších medailistů jak z republikových, tak i z mezinárodích soutěží.

Při prohlídce historických republikových výsledků od roku vzniku oddílu se vždy narazilo na nějakého kladeňáka. Tento trend se snažíme stále udržovat a věříme, že neustálým příchodem nových zájemců o tento sport a kvalitní přípravou rozšíříme bohatou sbírku pohárů, medailí a úspěchů z významných soutěží nejen v ČR ale i v zahraničí, které do dnešního dne můžeme počítat na stovky.

Přijďte mezi nás a staňte se propagátory tohoto krásného sportu a pokračovateli úspěčné činnosti našeho a tím pádem také i vašeho oddílu. Judo není jen sport. O tom svědčí i to, že bylo světovou organizací UNESCO uznáno a doporučeno jako nejvhodnější sport pro mládež do 15 let a to jak po stránce duševního tak i tělesného rozvoje.

Těšíme se na vás - judo je to pravé pro vás i vaše kamarády a kamarádky.